شناخت گیاهان دارویی

سیر بر روی رشد مو موثر است
- سیر به دلیل سطح بالای آلیسین در درمان ریزش مو موثر است ماساژ حبه سیر ورقه شده بر روی پوست سر سبب جلوگیری از ریزش مو می شود. ولی برای کسانیکه به سیر حساسیت دارند مناسب نیست و نباید استفاده کنند.
سیر آکنه را پاک می کند
- سیر یک درمان طبیعی برای دور کردن لکه های ناخوشایند صورت است. مالش میخک سیر ورقه شده بر روی جوش برای درمان موضعی موثر است.
سیر در پسوریازیس موثر است
از آنجایی که سیر خاصیت ضدالتهابی دارد در تسکین پسوریازیس موثر است. کمی روغن سیر را روی منطقه آسیب دیده با پوست صاف و بدون راش(بثورات جلدی) بمالید.
سیر سبب کاهش وزن می شود
یک مطالعه بر روی موش ها ثابت شده خوردن یک رژیم غذایی غنی از سیر ممکن است، سبب کاهش وزن شود و ذخایر چربی بدن را کاهش می دهد. البته این نکته از نظر طب سنتی بعید نیست چرا که ابن ماده مزاج گرم و خشک دارد و مواد گرم و خشک می توانند تری و رطوبت عامل چاقی را کاهش دهند.
درمان خارش پای ورزشکاران با سیر
سیر به علت خواص ضدقارچی می تواند سبب بهبود خارش پای ورزشکاران شود. مبتلایان برای این کار باید پای خود را در یک تشت آب گرم همراه با سیر خرد شده در آن بگذارند.
سیر پشه را از شما دور می کند
در هند از روغن سیر، وازلین و موم برای دفع طبیعی حشرات استفاده می شود.
سیر در زخم های سرد موثر است
سیر در زخم های سرد موثر است. گذاشتن کمی از سیر خردشده بر روی زخم سرد به علت خواص ضدالتهابی سبب کاهش درد و تورم می شود
سیر به مانند یک چسب طبیعی کار می کند
از سیر می توان برای رفع ترک های مویی در شیشه استفاده کرد.
پاک کردن یخ پیاده رو ها با سیر
ترکیب نمک و سیر برای حذف یخ از جاده استفاده می شود.
سیر سبب حفاظت از گیاهان می شود
از یک آفت کش طبیعی با سیر، روغن های معدنی، آب و صابون در یک بطری اسپری بعنوان یک آفت کش در گیاهان استفاده می شود.
گرفتن ماهی با سیر
بوی سیر ماهی را به خود جذب می کند؛ لذا طعمه را به بوی سیر خردشده آغشته کنید، و به عنوان طعمه استفاده کنید.
سایر کاربردهای سیر
کاربردهای دیگر سیر عبارتند از: درمان تب، سرفه(ناشی از رطوبت و سردی)، سردرد(ناشی از برودت و رطوبت)، معده درد(ناشی از رطوبت و برودت)، گرفتگی سینوس، نقرس، روماتیسم، بواسیر، آسم، برونشیت، تنگی نفس، افت فشار خون، قند خون پایین، قند خون بالا، استرس و خستگی، دیابت، آرتروز، تب یونجه (رینیت آلرژیک)، اسهال مسافرتی، فشارخون بالا، حفظ عملکرد کبد سالم و دفع اثر مارگزیدگی.

 

 

 

تقويت  سیستم ایمنی بدن با قدرت ذهن _ناخودآگاه:

 

آیا می دانید که بسیاری از افراد در مسیر رفتن به طرف مطب دکتر بهبود می یابند؟
ما دو ذهن متفاوت داریم:

 خودآگاه و ناخودآگاه.

 برخی از ما چگونگی کنترل ذهن خودآگاه را آموخته ایم،
ولی مدیریت ذهن ناخودآگاه کمی مشکل تر است.
قدرت ذهن ناخودآگاه انسان،
 حتی قبل از تولد، شروع به ذخیره و ثبت در سیستم اعتقادی او می کند....

 انسان، بویژه در شش سال اول زندگی،
 پذیرای نفوذ عقاید دیگران است.
 در این هنگام، سطوح بالای عملکرد مغز فعالیت ناچیزی در مورد افکار آگاهانه دارد.

 اگر به یک کودک بگویید: «تو بیمار هستی و باید برای بهبود تو به دکتر برویم.»
ذهن ناخودآگاه او اینطور تفسیر می کند:
 «من بهبود نخواهم یافت، مگراینکه به دکتر بروم.»
این اعتقاد می تواند پیش زمینه افکار او در تمام زندگیش گردد، باوجود اینکه درآینده باورهای خود را نیز انتخاب خواهد کرد.
 این قدرت ذهن ناخودآگاه است.

بدون دخالت قدرت ذهن ناخودآگاه، بدن به سرعت قابل ملاحظه ای می تواند خود را بهبود  دهد ولی متاسفانه؛ اعمال نفوذ قوی ناخودآگاه، به سرعت گذر یک فکر، باعث توقف بهبودی می گردد.

جالب اینجاست؛ به محض اینکه تصمیم به رفتن بطرف مطب دکتر می گیریم، بهبودی آغاز می شود. چرا؟
زیرا که ناخودآگاه می گوید: «می شود!»

#ذهن_آگاه در مقابل قدرت ذهن ناخودآگاه

 اثرات ذهن خودآگاه بروی بدن به راحتی قابل اندازه گیری است،
 مانند؛
در هنگام ترس، تپش قلب در شرایط متفاوت، سرما بروی ستون فقرات و... هنگامی که شما بروی ذهن خودآگاه تان تمرکز می کنید، می توانید درجه حرارت بدن،  تپش قلب و حتی فشار خون خود را تغییر دهید.


ذهن ناخودآگاه هم همین قابلیت کنترل را دارد و حتی چندین درجه بیشتر!
ذهن خودآگاه تنها پنج درصد از مغز ما را کنترل می کند و نود و پنج درصد باقیمانده در اختیار ذهن ناخودآگاه است.


 حتی هنگامی که ذهن خودآگاه فکر می کند:
 «من سالم هستم.»
 ناخودآگاه ممکن است که در حال اجرایی متفاوت همراه با زمینه سازی بسیار قوی دیگری باشد،
مانند:
«من دارای ژن خوبی نیستم چون در خانواده من همگی از سرطان می میرند.».........

جالب توجه اینکه 👇
کمتر از 5 درصد تمام سرطان ها بوسیله ژن منتقل می شوند........
این الگوی قدیمی تفکری که ژن عامل تعیین سلامتی است، به صورت چشمگیری همه گیر شده است.
دانش، از طرف دیگر، ثابت کرده که ذهن اعمال نفوذ بسیار قدرتمندتری دارد.


 در واقع، کمتر از 5درصد  انسان ها ژن نامناسب دارند و باقی همگی دارای ژن های سالم هستند.


پس چرا شمار بیماری های مزمن همچنان در حال افزایش است؟؟
یک پژوهش نشان میدهد؛ کودکانی که بوسیله خانواده هایی که سرطان در آنها زیادتر از حد معمول مشهود است، به فرزند خواندگی قبول می شوند،
 در معرض خطر شدید این بیماری هستند.
حتی اگر در خانواده بیولوژیکی این کودکان هیچ سابقه ای از سرطان موجود نباشد........ پژوهشگران دریافتند که سرطان بوسیله ژن منتقل نمی شود، اما بوسیله الگوهای رفتاری ذهن به نسل بعدی قابل انتقال است.

ژن ها در انتقال سلامتی انسان نقشی ندارند
ولی ذهن ما به اشتباه این نقش را قوی می داند و این بستگی به ما دارد که تصمیم بگیریم برای این نقش چه درجه ای از اهمیت قائل شویم.
 حال، چگونه می توان این نقش را ناچیز و بی ارزش شمرد؟

🔸 با مدیریت ذهن و احساسات!

🔸و هماهنگی ذهن و بدن

 

هیپوتالاموس بخشی از مغز است که یکی از وظایف آن تبدیل احساسات به واکنش های فیزیولوژیکی است.

از دیگر وظایف هیپوتالاموس می توان از تنظیم اشتها، تنظیم قند خون، تنظیم درجه حرارت و سیستم های دیگر بدن از جمله؛ قلب، ریه ها، دستگاه های گوارشی، گردش خون و دریافت احساسات از طریق نوروپپتید، نام برد.
نوروپپتید، هورمون شیمیایی حامل احساسات و انتقال آن به مغز و برگرداندن به بدن است. وظیفه اصلی آن ارتباط افکار در مغز با اعضای بدن می باشد،
 در نتیجه؛ بر تمام سیستم ها، از جمله سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارد.
هنگامی که افکار انسان منفی و بر اساس ترس یا فشار است، واکنش بدن این است که سیستم ایمنی خود راخاموش می کند.
 ولی اگر قدرت ذهن آگاه و ناخودآگاه انسان با افکار مثبت ساخته شوند، پاسخ بدن با بهبودی و سلامتی همراه خواهد شد.

قدرت تجسم
دانشکده پزشکی دانشگاه آرکانزاس بتازگی به مفهوم اثرات سیستم ایمنی بدن رسیده است. در یک آزمایش؛

به خانمی که در گذشته آبله مرغان داشته ، دوباره این ویروس را تزریق کردند.
 واکنش سیستم ایمنی بدن او بوسیله یک ورم بزرگ در جای تزریق، خود را نشان داد.
 او بدفعات بیشتری مورد همین آزمایش قرار گرفت و هر بار، پژوهشگران با افزایش تعداد قابل ملاحظه ای از گلبول های سفید در خون او مواجه شدند.

جاویدی

 

 

 

 

برای گیاهانتان گلخانه‌ای کوچک بسازید

گلخانه فضایی از جنس شیشه یا پلاستیک شفاف است که به طور اختصاصی برای پرورش میوه، سبزی، گل و انواع مختلف گیاهان گلخانه‌ای از آن استفاده می‌شود.

در حقیقت این ساختمان شیشه‌ای، گلخانه فضایی از جنس شیشه یا پلاستیک شفاف است که به طور اختصاصی برای پرورش میوه، سبزی، گل و انواع مختلف گیاهان گلخانه‌ای از آن استفاده می‌شود. در حقیقت این ساختمان شیشه‌ای، پناهگاه گل‌ها و گیاهان است و از محصولات گیاهی در برابر گرما و سرمای شدید هوا محافظت می‌کند.
علاوه بر این، همچون سپری محافظ، ساکنان این بنای شیشه‌ای را از پیامدهای ناشی از وقوع توفان یا شرایط نامساعد جوی مصون نگه می‌دارد. در چنین شرایطی، گیاهان در برابرآفات نیز محافظت می‌شوند.

در بعضی مناطق جغرافیایی، مانند نواحی بیابانی که سطح زمین ناهموار و همچنین مناطق سردسیری که شرایط جوی در آن نامساعد است، گیاهان تنها در گلخانه‌ها کشت می‌شوند.

با استفاده از این راهکار ساده شما هم می‌توانید یک گلخانه کوچک بسازید و از آن برای پرورش گل‌ها و گیاهان مختلف استفاده کنید. برای این آزمایش به بطری شفاف پلاستیکی مانند یک بطری خالی نوشابه، مقداری خاک برگ، یک گیاه کوچک و مقداری آب نیاز دارید.
بطری را خوب بشویید تا کاملا تمیز و عاری از هر گونه آلودگی باشد. سپس آن را طوری از وسط برش دهید که به ۲ قسمت تقسیم شود. نیمه پایینی بطری را تا نیمه با استفاده از خاک برگ پر کنید. دانه گیاه یا گیاه کوچکی را که انتخاب کرده‌اید، در خاک بکارید. گیاه را طوری در خاک قرار دهید که تمام سطح ریشه را بخوبی بپوشاند.

نیمه بالایی آن را روی نیمه پایینی بطری قرار دهید و با استفاده از چسب، محل ایجاد برش روی بدنه بطری را کامل بپوشانید تا خوب عایق بندی شود. از دهانه بطری چند قطره آب داخل آن بریزید و سپس در بطری را ببندید. گلخانه کوچکی را که به این ترتیب ساخته‌اید، نزدیک پنجره قرار دهید تا نور کافی دریافت کند. پس از چند روز متوجه وجود قطراتی از آب روی بدنه بطری می‌شوید که ناشی از فرآیند تنفس گیاه است.

اگر بطری خیلی مرطوب شده باشد، بهتر است برای مدت کوتاهی در بطری را بازکنید تا محیط داخل بطری قدری خشک شود. توجه داشته باشید بدنه داخلی بطری بخوبی تمیز شده و هیچ اثری از آلودگی روی بدنه آن باقی نمانده باشد، چراکه بقایای موادی که قبلا داخل بطری بوده است، می‌تواند در فرآیند رشد گیاه اختلال ایجاد کرده و موجب از بین رفتن آن شود. به نظر شما داخل گلخانه چه اتفاقی می‌افتد که موجب می‌شود قطراتی در بدنه داخلی آن ایجاد شود؟
حداقل روزی یک بار گیاهی را که داخل این گلخانه کاشته‌اید، مورد بررسی قرار دهید تا فرآیند رشد گیاه را زیر نظر داشته باشید. آیا پس از گذشت یک هفته از کاشت گیاه، رشد آن محسوس خواهد بود؟
به نظر شما چه عاملی را می‌توان عاملی کلیدی در رشد گیاه به حساب آورد؟ تابش نور خورشید، موجب افزایش دمای داخل گلخانه می‌شود.

از آنجا ‌که این بطری بخوبی عایق بندی شده و هیچ راهی برای خروج هوا از داخل بطری یا ورود هوا به داخل آن وجود ندارد، دمای هوای داخل بطری بتدریج گرم‌تر می‌شود.

حتی در شرایطی که دمای هوای بیرون بطری سرد باشد، دمای هوای داخل بطری افزایش می‌یابد، به این معنی که در نتیجه این تغییرات هوای داخل بطری به آب تبدیل شده، غذای اصلی گیاه برای زنده ماندن را تامین می‌کند. به این ترتیب گیاه آب، خاک و نور را که از عوامل ضروری رشد گیاهان است، در اختیار دارد و می‌تواند رشد کند.

جاویدی

 

 

 

 

شوری درختان پسته و راهکار مبارزه با آن  :

شوری در درختان پسته مهمترين عارضه فيزولوژيک می باشد و هر ساله خسارات فراوانی را به بار می آورد .

علائم شوری :

1- حاشيه سوختگی يکنواخت اطراف برگ ها ، اين حاشيه سوختگی به رنگ قهوه ای کم رنگ ( خاکی رنگ ) بوده و به تدريج پيشروی کرده و گاه تمام سطح برگ را فرا گرفته و فقط رگبرگ اصلی باقی می ماند ضمنا اين سوختگی در برگ به صورت موجی ديده می شود ( مثل خشک شدن چای در نعلبکی )

2- سوختن نوک ميوه های همراه با خارج شدن صمغ

نحوه درمان :

بهترين روش برای مبارزه با شوری انجام آبياری می باشد که بهتر است ابتدا خاک کنار تنه به صورت تشتکی به شعاع 50 سانتی متر برداشته شود و آب داخل تشتک نيز برود . ضمنا چنانچه باغدار قادر به آبياری گل زمين نيست می تواند آب را با تانکر يا ظرف فقط داخل تشتک ها بريزد و از اضافه نمودن کودهای از ته به اين درختان خودداری شود .

 

 

لئوناردیت یک نوع ذغال سنگ مشتق شده از مواد گیاهی است که طی میلیون ها سال روی هم انباشته شده و تحت تاثیر رطوبت، دما، فشار و با خصوصیات ویژه ای مانند گروه های کربنی و درجه اکسیداسیون بالا، کاملا متمایز از ذغال چوب می باشد.

 با توجه به وجود مقادیر زیادی از باکتری ها و موجودات ریز زنده در لایه های رسوب شده، لئوناردیت دارای محتوای بسیار بالای هوموس و مواد آلی فشرده شده ای می باشد که توسط فرآیندهای میکروبی فرآوری شده است. از این رو لئوناردیت غنی از مواد هیومیکی و اسید هیومیک می باشد که یکی از عناصر بیوشیمیایی فعال محسوب می شود.

ترکیب لئوناردیت به طور متوسط حاوی ۷۵ تا ۹۰ درصد ماده آلی، آلومنیوم، نیتروژن، فسفر، پتاسیم، گوگرد ،آهن و و کمتر از یک درصد کلسیم می باشد. از آنجائی که لئوناردیت ماده ای است که به شکل طبیعی استخراج می شود ،کیفیت آن از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است.